2000

Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Opolu na osiedlu Chabry powstała 1 sierpnia 2000 roku, została wydzielona z dwóch parafii – Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha.

Na terenie parafii mieszka 7760 osób. Od 30 września 2000 r. w kaplicy, tzw. blaszaku, odbywają się regularnie msze św. i nabożeństwa oraz spotkania grup parafialnych. Do parafii należą następujące ulice: Astrów, Beskidzka, Bzów, Chabrów, Huculska, Irysów, Jaśminów, Karpacka, Konwalii, Kusocińskiego, Luboszycka (numery nieparzyste 11-17 i numery parzyste 10-38), Maków, Narcyzów, Niezapominajek, Oleska (numery nieparzyste 57-131), pl. Oleandrów, Podhalańska, pl. Róż, Tatrzańska, Tulipanów, Zakopiańska.

Oficjalnego poświęcenia tymczasowej kaplicy i placu budowy dokonał arcybiskup Alfons Nossol w 2000 roku. Do tej pory Chabry były jedyną dzielnicą w Opolu, która nie posiadała kościoła parafialnego.

2007

Na razie wybudowana została plebania i stacja Caritasu, w zeszłym roku rozpoczęły się prace związane z budową świątyni. Sam kształt kościoła jest nietypowy: nawiązuje do tęczy albo części walca – był jednym z projektów, które wpłynęły na konkurs związany z budową Świątyni Opatrzności Bożej. W centralnym miejscu kościoła znajdzie się krzyż, natomiast dzwonnice staną w miejscu obecnej kaplicy. – Parafianie są zatroskani budową świątyni, jednak z ich datków niemożliwe byłoby wybudowanie kościoła.

2004

Patronem parafii jest święty Karol Boromeusz. Wybranie za patrona parafii św. Karola Boromeusza miało być hołdem oddanym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, którego ten święty był patronem. Poprzedni proboszcz parafii, ks. Benedykt Barski, w połowie października 2004 roku sprowadził z Mediolanu relikwie św. Karola Boromeusza. Uroczystości intronizacyjne relikwii odbyły się 7 listopada 2004 roku. – Mieszkańcom osiedla początkowo trudno się było zintegrować z nową parafią – była tu silna tradycja parafii jezuickiej. W tej chwili zdaniem księdza proboszcza, więź i życzliwość jest szczególnie widoczna podczas wizyt kolędowych.

2016

7 maja 2016 roku miała miejsce konsekracja świątyni. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed zamkniętym kościołem. Przedstawiciele rady duszpasterskiej wręczyli klucze do świątyni biskupowi. Ordynariusz przekazał je budowniczemu i proboszczowi parafii, ks. Zbigniewowi Bienkiewiczowi, który na oścież otworzył drzwi kościoła. Bp Andrzej Czaja przekroczył je jako pierwszy. Za nim weszli kapłani i wierni.

2006

Od 16 sierpnia 2006 parafią kieruje ks. Zbigniew Bienkiewicz, który wcześniej był wikarym w opolskiej katedrze. Jak wspominał na początku swojej posługi, znalazł się w nowej roli, jednak parafianie szybko pomogli mu się do niej przyzwyczaić. Oficjalne uroczystości wprowadzenia odbyły się 5 listopada 2006 roku. – To jest dla nas dużo wygoda, szczególnie dlatego, że sporo mieszkańców tej dzielnicy to osoby już starsze. Czekamy z niecierpliwością na zakończenie budowy – opowiada Dagmara Stachowska.

W międzyczasie został opracowany projekt przyszłego kościoła. Autorem jego jest opolski architekt Jan Oleniecki.