ŻAL DOSKONAŁY

 

 

Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego żal za grzechy zajmuje wśród aktów penitenta pierwsze miejsce (KKK 1450).
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „żal doskonały”, określany jako „żal z miłości”, to żal, który wypływa z miłości do Boga. Taki żal „odpuszcza grzechy powszednie” i „przynosi przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (KKK 1452).
Zamieszczony poniżej schemat stanowi jedynie propozycję mogącą pomóc we wzbudzeniu aktu żalu doskonałego. Zarówno teksty jak i postawy ciała należy dostosować do swoich możliwości, gdyż istotą wzbudzenia aktu żalu doskonałego jest wewnętrzne usposobienie.
Zachęca się, by ustawić krzyż w godnym miejscu np.: na stole, jeśli to możliwe można zapalić przy nim świece.

Czytaj więcej

Słowa Księdza Proboszcza na Wielki Tydzień

Drodzy Parafianie

Rozpoczynamy Wielki Tydzień, ten szczególny, w którym będziemy rozważać najważniejsze, najgłębsze tajemnice naszej wiary i naszego życia. W tym roku nieco inaczej. Ale nie pozwólmy, bo cokolwiek nam w tym przeszkodziło. Chcemy pochylić się przed krzyżem i głosić zwycięstwo jakie na nim się dokonało. Przeżyjemy to inaczej, ale nie znaczy smutniej czy gorzej. Życzę wam, Kochani, by to był piękny czas łaski. By męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, rozpamiętywane w tych dniach umocniły nas i przyczyniły się do pomnożenia wiary i rozpalenia miłości. Zachęcam do szczerej, żarliwej modlitwy w zaciszu swego domu. Nie mogąc uczestniczyć w liturgii Triduum rozważmy sami Drogę Krzyżową, odśpiewajmy Gorzkie Żale. Skorzystajmy z transmisji telewizyjno-radiowych. Pomocą niech będzie także przewodnik po świętowaniu „Wielkanoc w domu”. Można go znaleźć pod niżej podanym linkiem. W Wielki Piątek o godz. 15.00 zapraszam do duchowej łączności w Drodze Krzyżowej, którą z naszego kościoła będzie transmitować TVP Opole.
Pozdrawiam Was, łączę się w modlitwie i życzę doświadczenia, nie mniejszej niż zwykle, a może i większej, głębi tych świętych dni.

Ks. proboszcz Zbigniew Bienkiewicz

WIELKANOC W DOMU: https://www.przewodnik-katolicki.pl/getmedia/99bf4318-1579-43c8-a88e-a6ee0b66a052/Wielkanoc-w-domu-NA-URZADZENIA-MOBILNE.aspx

 

TRIDUUM W MEDIACH

Wielki Czwartek
godz. 18.30 – Msza Wieczerzy Pańskiej - Radio DOXA

Wielki Piątek
godz. 8.00 – Ciemna Jutrznia – TVP Opole, Radio Doxa
godz. 15.00 – Droga Krzyżowa (z naszego kościoła) – TVP Opole
godz. 18.30 – Liturgia Męki Pańskiej – Radio Doxa

Wielka Sobota
godz. 8.00 – Ciemna Jutrznia – TVP Opole, Radio Doxa
godz. 19.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej – Radio Doxa

Niedziela Zmartwychwstania
9.00 – msza św. – TVP Opole
7.00 i 10.30 – msza św. - Radio Doxa

Poniedziałek Wielkanocny
9.00 – msza św. – TVP Opole
10.30 – msza św. - Radio Doxa

 

Słowa papieża Franciszka i biskupa Andrzeja Czai

Serdecznie zachęcam do rozważenia słów medytacji, jaką papież Franciszek wygłosił w piątek, 27 marca, kiedy na pustym Placu św. Piotra, kiedy modlił się o ustanie pandemii koronawirusa i udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa Urbi et Orbi

Orędzie  papieża Franciszka do przeczytania - TUTAJ

Na V Niedzielę Wielkiego Postu list do nas kieruje Bp Andrzej Czaja. Tym razem można go wysłuchać lub przeczytać.

Pełna treść listu w wersji do przeczytania - TUTAJ 

Wersja video - TUTAJ

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

Penitencjaria Apostolska udzieliła specjalnych odpustów wiernym zarażonym koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi.

Czytaj więcej