WIELKI POST

Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. To ważny czas, w którym chcemy pobudzić w sobie pragnienie nawrócenia, wktórym chcemy odnowić w sobie świdomość chrztu i przygotować się do przeżywania Paschy - świąt Wielknanocnych. Temu też służyły rekolekcje, które trwały od 17 do 21 lutego, a którym przewodniczył o. Mirosław Pilśniak OP. Rekolekcjonista jest dominikaninem, jest duchowym doradcą Stowarzyszenia "Spotkania Małżeńskie". Nauki rekolekcyjne w znacznej mierze oparł o filary wielkopostnego nawrócenia, którymi są post, modlitwa i jałmużna. Rekolekcyjną postacią, która nam towarzyszyła był św. Paweł. Trafne streszczenie rekolekcyjnych konferencji zawiera tekst podziękowania, jaki przedstawicielka parafii p. Krystyna Borecka wygłosiła wobec ojca rekolekcjonisty. Aby przybliżyć rekolekcyjny czas zamieszczmy ten tekst w załączniku (tutaj). O przeżywaniu Wielkiego Postu była też mowa w programie "Oblicza Wiary" wyemitowanym w TVP3 Opole, a nagrywanym w naszym kościele: https://opole.tvp.pl/52418341/oblicza-wiary-21-lutego-2021. Zapraszamy do udziału w wielkopostnych nabożeństwach: Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.15 i Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 16.15. Te nabożeństwa są transmitowane na parafialnym kanale youtube.

Transmisja mszy św.

Przypominamy o transmisji mszy św. z naszego kościoła. W każdą niedzielę o godz. 10.45 na kanale youtube możmy on-line uczestniczyć wspólnie w Eucharystii.(https://www.youtube.com/channel/UCUc-MrYDYOyrzd-DlD2QPgg/live).

Nie chciejmy rezygnować z tego co najważniejsze. Zapraszamy do świątyni, ale w przypadku jakiś obaw, złego samopoczucia czy innych dolegliwości zachęcamy, by przynajmiej w sposób zdalny tworzyć wspólnotę i odkrywać to co najistotniejsze, a z pewnością jest Tym Eucharystia. Transmitowane są też okazyjne msze św. i nabożeństwa po uprzednim ogłoszeniu.

REKOLEKCJE PARAFIALNE

Nasze rekolekcje wielkopostne odbędą się tradycyjnie od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu czyli od 17 do 21 lutego. Poniżej jest program tych dni, a w kościele na stoliku gazetowym jest ulotka z programem. Prosimy, by ten program też zanieść tym, którzy tutaj do kościoła jeszcze nie chodzą. Stańmy się apostołami tego wydarzenia, a sami też chciejmy odpowiednio zaplanować sobie czas. Rekolekcje w tym roku poprowadzi o. Mirosław Pilśniak, dominikanin, krajowy duszpasterz "Spotkań Małżeńskich". Większość spotkań rekolekcyjnych będzie też transmitowanych na naszym kanale youtube Link do transmisji: https://www.youtube.com/channel/UCUc-MrYDYOyrzd-DlD2QPgg/live. Na programie transmitowane nauki i nabożeństwa są oznaczone gwiazdką. Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału czy to realnie w reżimie sanitarnym czy on-line. Skorzystajmy z łaski odnowy ducha.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
w parafii św. Karola Boromeusza w Opolu

Środa Popielcowa – 17 lutego 2021
7.00 - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
9.00 - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
16.00 - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.00* - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
Po mszy św. wieczornej nauka rekolekcyjna dla wszystkich*

Czwartek – 18 lutego 2021
9.00 - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
od 15.00 do 18.00 – adoracja Najśw. Sakramentu
18.00* - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
Po mszy św. wieczornej nauka rekolekcyjna dla wszystkich*

Piątek – 19 lutego 2021
9.00 - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
17.15* - Droga Krzyżowa
18.00* - msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
Po mszy św. konferencja nauka dla wszystkich*

Sobota - 20 lutego 2021
9.00* - msza św. dla starszych i chorych (bez sakramentu namaszczenia)
18.00* - msza św. dla małżeństw (nie będzie to msza św. niedzielna)

I Niedziela Wielkiego Postu – 21 lutego 2021
Msze św. z kazaniem kończącym rekolekcje:
8.00, 9.30, 10.45*, 12.00, 17.00
16.15* - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

Spowiedź: od środy do soboty 8.15-9.00 i 17.00 – 18.00

Aby zrozumieć piękno Eucharystii

Eucharystia... Możemy w Niej każdego dnia uczestniczyć, możemy Ją kazdego dnia przyjmować... Nie do końca rozumiemy co podczas Niej się dzieje. Nie jesteśmy w stanie pojąć. Jednak warto szukać, aby jak najlepiej odczytywać i przeżywać Eucharystyczne Wydarzenie. Dlaczego właśnie tak a nie inaczej, czemu taka modlitwa, czemu ten moment jest najważniejszy.... Wiele pytań pewnie rodzi się w naszych sercach i umysłach. Wychodząc naprzeciw pragniemy pomóc w przeżywaniu Eucharystii, w Jej zrozumieniu i odkrywaniu Jej piękna... W tym celu od 10 stycznia na naszym parafialnym kanale youtube (Parafia Chabry) oraz facebooku (Parafia Opole-Chabry) pojawiają się krótkie filmiki z wyjaśnieniem poszczególnych części mszy świętej. W każdą niedzielę nowy odcinekj. Zapraszamy do oglądania i zachęcamy też do dzielenia się tym, co w związku z Eucharystią rodzi się w naszych sercach., Można to uczynić zwłaszcza na facebooku, ewentualnie meilem: parafia@boromeusz.opole.pl

KOLĘDA 2021

Jak już wiemy z różnych źródeł, ze względu na stan pandemii oraz kwarantannę narodową, nie będzie tym razem odwiedzin duszpasterskich w formie tradycyjnej. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa nie możemy się odwiedzać i powinniśmy pozostać w swoich domach. Zachęcamy jednak do modlitwy, by wypraszać  błogosławieństwo Boże dla siebie i swoich rodzin. Pod niżej podanym linkiem jest dostępny do wydrukowania folderek z przykładową modlitwą, którą można w swoim domu celebrować. Zachęcamy, by jakieś popołudnie albo wieczór zebrać się razem odczytać fragment Ewangelii, odmówić dziesiątkę różańca, a może nawet całą część i  przed krzyżem przy zapalonych świecach pomodlić się o Boże łaski dla siebie, rodziny i całej parafii. W niedziele 3 i 10 stycznia o godz. 12.00 w kościele będą odprawiane msze św. w intencjach Parafian, którzy duchowo "kolędę" przyjmą. Te msze św. będą transmitowane na naszym parafialnym kanale youtube (https://www.youtube.com/channel/UCUc-MrYDYOyrzd-DlD2QPgg/live). Na stoliku z tyłu kościoła będą też w woreczkach poświęcone kawałeczki kredy i odrobina mirry, aby oznaczyć swoje mieszkanie napisem na drzwiach "C+M+B+2021". Bądźmy ze sobą duchowo i tym więcej czasu poświęćmy na modlitwę, by wyprosić dla nas wszystkich dar pokoju i Bożego błogosławieństwa.

Folderek z przykładowym przebiegiem modlitwy